25-02-2021, «Διαμόρφωση κεντρικής πλατείας Ολυμπιάδας», με κωδικό ΟΠΣ 5074610

ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: 538.153,29€

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: ΕΠ «Αλιεία και Θάλασσα 2014-2020»

ΑΞΟΝΑΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ: «Αύξηση της απασχόλησης και της εδαφικής συνοχής»

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ: Συγχρηματοδότηση από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Θάλασσας και Αλιείας

Η πράξη αφορά την ανάπλαση της Κεντρικής Πλατείας Ολυμπιάδας στον Δήμο Αριστοτέλη. Στα πλαίσια της εν λόγω ανάπλασης, η μορφή της πλατείας θα μετατραπεί σε κυκλική, ενώ θα διαστρωθεί σε ολόκληρο το τμήμα της με πλάκες από γρανίτη ώστε να αποτελεί οπτικά ενιαίο χώρο. Εντός της πλατείας θα διαμορφωθούν νέοι χώροι πρασίνου, φυτεμένοι με δέντρα, ώστε να προσφέρεται φυσική σκίαση. Στο κέντρο της πλατείας, το οποίο θα ξεχωρίζει οπτικά μέσω κρασπέδων σε κυκλικό τμήμα, προβλέπεται η κατασκευή όλων των απαραίτητων εργασιών για την τοποθέτηση υποδαπέδιου σιντριβανιού. Για την απορροή των ομβρίων υδάτων θα κατασκευασθούν κανάλια υδροσυλλογής με σχάρες που θα καταλήγουν στον υφιστάμενο οχετό.

Με τη διαμόρφωση της πλατείας, η λειτουργικότητα του χώρου θα βελτιωθεί λόγω της μετατροπής της πλατείας σε ενιαίο χώρο, που θα εξυπηρετεί αποκλειστικά τους πεζούς. Η παράνομη στάθμευση θα παύσει, ενώ θα προσφερθούν νέοι χώροι πρασίνου και σκίασης. Επίσης η αισθητική αναβάθμιση θα συντελέσει στη μετατροπή της πλατείας σε πόλο έλξης κατοίκων και επισκεπτών. Συμπερασματικά, στόχος της παρούσας πράξης είναι η πλατεία της Ολυμπιάδας να αποτελέσει χώρο συγκέντρωσης των κατοίκων και των επισκεπτών του οικισμού, μέσα από την αισθητική αναβάθμιση της και τη βελτίωση της βατότητας για τους πεζούς, ώστε να επιτελέσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη λειτουργία της ως κοινόχρηστος χώρος.

Η επιλέξιμη δημόσια δαπάνη για τον υπολογισμό της στήριξης της Ένωσης ανέρχεται σε 359.333,41 €. Το υπερβάλλον των 359.333,41 € ποσό, ήτοι 178.819,88 €, θα καλυφθεί από ίδιους πόρους του Δήμου Αριστοτέλη

1 page 0001

Facebook Twitter Google+ Pinterest